Az USA és Kína között már hónapok óta folyik a harc, hol az egyik, hol a másik tesz incselkedő lépéseket. Nancy Pelosi júliusban látogatott Tajvanra annak ellenére, hogy Kína figyelmeztette, az USA ezen lépése nem marad megtorlás nélkül.
A látogatást követően Kína – az USA-t okolva érte – meghosszabbította tajvani hadgyakorlatát, erre pedig az USA sem volt rest válaszolni: a csúcskategóriás – elsősorban Nvidia és AMD – videókártyák kínai exportjára korlátozásokat vezetett be szeptemberben arra hivatkozva, hogy Kína ne tudja azokat katonai célokra felhasználni – adta hírül korábban a Makronóm.
A Biden-kormányzat nemrégiben ennél is szigorúbb szabályokat vezetett be a chipek exportjára vonatkozóan:
A szabályozás korlátozni fogja a félvezetők és chipgyártó berendezések értékesítését az első számú geopolitikai riválisának
– ez a Bloomberg megfogalmazása szerint „sokkoló következményekkel járhat a 440 milliárd dolláros iparágban”.
A Hedgehog Computing Group alapítója, Xinran Wang (@lidangzzz) gondolatait Jordan Schneider, a Rhodium Group szakértője írta le Twitteren:
„Egyszerűen fogalmazva Biden arra kényszerített minden Kínában dolgozó amerikait, hogy válasszon a munkahelye és az amerikai állampolgárság között” – írja Schneider, hozzátéve:
„Biden egyetlen szankciós köre nagyobb kárt okozott, mint a Trump alatti négy évnyi performatív szankcionálás négy éve.”
Bár az amerikai félvezető-exportőröknek a Trump-évek alatt engedélyt kellett kérniük, az engedélyeket egy hónapon belül jóváhagyták. Az új Biden-szankciókkal az IP-blokkok, alkatrészek és szolgáltatások minden amerikai beszállítója egyik napról a másikra távozott – így minden kínai exportot elvágtak.
Ennek eredményeképpen a fejlett félvezetőgyártó vállalatok jelenleg leálltak, az amerikaiak pedig felmondanak a kínai munkahelyükön.
Borítókép: MTI szerkesztett